Az ABB komplett elosztó alállomás-rendszert szállít az Európai Neutronkutató Intézet, svédországi Lundban épülő kutatóközpontja számára. A beruházást követően az ESS a világ vezető, neutron ütköztetésen alapuló anyagkutatásokat végző létesítménye lesz.

Európai Neutronkutató Intézet SvédországKép: ABB

A neutron ütköztetésre szakosodott tudományág világszerte fontos szerepet játszik az ipari és a fogyasztói termékek fejlesztése terén. Az új kutatási létesítmény jelentősen hozzájárul majd olyan anyagok tanulmányozásához és fejlesztéséhez, amelyek számos iparágban, így például a gyártásban, a gyógyszeriparban, az űrrepülésben, a műanyagiparban, az információtechnológiában és a biotechnológiában kerülhetnek felhasználásra.

Az ABB feladata lesz a létesítmény energiaellátását biztosító 20 kV-os és a 400 V-os hálózat kivitelezése. A projekt keretén belül az ABB végzi a primer és az elosztó alállomások tervezését, szállítását, telepítését és üzembe helyezését is. A szállítási terjedelemben középfeszültségű kapcsolóberendezések, száraztranszformátorok és az ABB MicroSCADA rendszere található. Ez utóbbi rendszernek az lesz a feladata, hogy biztosítsa a létesítmény energia ellátó rendszerének valós idejű megfigyelhetőségét és azonnali beavatkozási lehetőséget biztosítson a kezelő személyzet számára az esetlegesen fellépő üzemzavar vagy meghibásodás esetén. Az ABB a szállítandó összes alállomást a maximális biztonsági és megbízhatósági előírások szerint méretezi.

Az ESS fenntarthatósági céljainak támogatására, az ABB olyan középfeszültségű kapcsolóberendezéseket fog szállítani, amelyben a szokásos SF6 gáz helyett ökohatékony gázkeverék tölti be a szigetelőközeg szerepét. A szállított transzformátorok olajmentesek lesznek, a kapcsolóberendezések közötti összeköttetést pedig halogénmentes kábelek biztosítják majd.

Az európai nemzetek együttműködésére támaszkodó ESS célja, hogy a világ első fenntartható kutatóintézetévé váljon, és e törekvés sikerében az ABB által szállított energetikai megoldás is nagyon fontos szerepet játszik. A teljes kapacitással működő kutatóintézet 400-500 alkalmazottnak ad majd munkát, és a tervek szerint évente 3 000 vendégkutató fogja felkeresni. Az első neutronok előállítására 2019-ben kerül sor.

A spalláció folyamata során a részecskegyorsítóban nagy energiaszintre felgyorsított részecskék nehéz atomokkal, azaz nehézfém céltárggyal összeütközve nagyszámú neutront hoznak létre. A kutatók az így keletkezett neutronok céltárgyakkal való ütköztetésével tanulmányozhatják a különféle anyagokat, új ismereteket szerezhetnek azok összetételéről és jobban megismerhetik működésüket. Az ESS a meglévő neutronforrásoknál akár százszor erősebb neutronsugarakat tud majd előállítani, így lehetővé válik, hogy a kutatók olyan méretek és időskála függvényében tanulmányozhassák az alapvető atomi szerkezeteket és erőket, ami más spallációs források esetén eddig megvalósíthatatlan volt.