Az automatizálási berendezéseket fenyegető veszélyek folytonos változásával és bővülésével párhuzamosan módosulnak az ipari létesítmények védelmi koncepciói is. Annak érdekében, hogy megbirkózzanak ezzel a kihívással, a Siemens és a Nemzetközi Automatizálási Társaság (ISA) globális partneri viszonyra lépett, így kívánva erősíteni az ipari biztonsági követelményekkel és a globális szabványokkal kapcsolatos tudatosságot.

Az IEC 62443 szabványra támaszkodva a két fél megosztja egymással az automatizálási környezet védelmével kapcsolatos szaktudását rendezvények, internetes szemináriumok és egyéb oktatási anyagok formájában. Az ISA és a Siemens közösen kívánja fokozni az ipari biztonságra vonatkozó tudatosságot, megosztva a gyakorlatban szerzett legjobb ismereteit az ipari berendezések tulajdonosaival és üzemeltetőivel.

Az iparvállalatoknak foglalkozniuk kell a kiberbiztonság kérdésével, mivel az utóbbi hetek során a közelmúlt globális méretű váltságdíjszedő támadásai megmutatták a lehetséges hatásokat. Ügyfeleinknek megfelelő módon kell kezelniük azokat a kiber-kockázatokat, amelyek az informatikai technológia sebezhetőségéből, valamint digitális korunk fokozottabb összekapcsoltságából adódnak" – mondta Henning Rudolf, a Siemens Globális Üzembiztonsági Szolgáltatásainak vezetője.

siemensFontos a megfelelő védelem – fotó: mbradio.ru

Az ISA Biztonság Tanúsítási Intézete (ISCI) működteti az IEC 62443 IACS kiberbiztonsági szabványok egyik első normalizált kiértékelő rendszerét, és ezt a programot széles körben alkalmazta a Siemens, mint az automatizálási berendezések és ipari biztonsági szolgáltatások vezető szállítója és mint globális méretű gyártó cég.

Az IEC62443 irányelvekhez igazodó Siemens Üzembiztonsági Szolgáltatások elérhetők a jelenlegi Siemens ügyfelek számára és valamely harmadik fél által szállított berendezések esetén is. A kínált szolgáltatások felölelik a többrétegű, védelmi szintű megközelítést, az eszközök nyilvántartását és követését, a hibajavító csomagok és a sebezhetőségi problémák kezelését, a hálózati szegmentációt, az ipari biztonság menedzselését, az incidens-kezelést és a biztonsági tanácsadást.

A Siemens által nyújtott megoldások esetén a Siemens átfogó kompetenciájú, kibernetikai vészhelyzetekre reagáló csoportot (ProductCERT) is biztosít az egyes termékekhez. A Siemens több "Informatikai /Kibernetikai/ Biztonság Műveleti Központot (CSOC)" üzemeltet az ipari létesítmények termelésének segítése céljából. Az egymással összekapcsolt telephelyek Lisszabonban, Münchenben és az USA-beli Milfordban (Ohio államban) találhatók.

Ezeknek a telephelyeknek az eszközeire támaszkodva a Siemens iparbiztonsági szakértői figyelemmel kísérik a világ különféle részein található ipari létesítményeket érintő informatikai fenyegetéseket, biztonsági incidensek előfordulása esetén figyelmeztetik a vállalatokat és összehangolják a proaktív (megelőző jellegű) ellenintézkedéseket. Ezek a proaktív intézkedések is részét képezik a Siemens széles körű üzembiztonsági szolgáltatásainak.