A SpaceX hordozórakétája néhány kivétellel az amerikai űrügynökség műholdjait is pályára állíthatja. A legdrágább műholdakat leszámítva mindre megkapta az engedélyt.

Falcon 09 rocket

A Falcon-9 rakéta minősítési eljárása még 2012-ben kezdődött, amikor a SpaceX elnyerte a Jason-3 indítására vonatkozó 82 millió dolláros megbízást. Az Elon Musk alapította amerikai cég eredetileg a rakéta v1.0 változatával indult a versenyben, időközben váltott a modernizált Merlin-1D hajtóművekkel szerelt v1.1-re. Emiatt a NASA szakembereinek a minősítési eljárás egyes részeit újra el kellett végezniük.

A NASA a múlt héten hivatalosan is „2. kategóriájú” hordozóeszköznek minősítette a SpaceX cég Falcon-9 rakétáját. Ez azt jelenti, hogy a jövőben megnyílik a lehetőség az űrügynökség egyes űreszközeit ezzel a rakétával pályára állítani. Az első alkalom mindjárt júliusban várható, amikor az amerikai–francia Jason-3 oceanográfiai műhold startol Kaliforniából. A több évre szóló kategória besorolás szerint a NASA közepes kockázatú űreszközei, mint például a legtöbb földmegfigyelő műhold, vagy egyes kisebb Naprendszer-kutató szondák indulhatnak Falcon-9-cel. A legnagyobb kockázatú, legköltségesebb űreszközök számára még szigorúbb, 3. kategóriájú minősítésre volna szükség. Ilyennel jelenleg az Atlas-5 és Delta-2 rakéták rendelkeznek.