Európában a gyártási piac várhatóan 3,93%-kal növekszik 2028-ra, elérve a lenyűgöző, 2,83 billió font értéket. Ahogy a világ folyamatosan változik és az prioritások átalakulnak, az európai gyártóipar számos módot talál arra, hogy lépést tartson a technológiával, az új trendekkel és a környezettudatos stratégiákkal.
Illusztráció: iStock
Például 2030-ra az összes gyártási termelés 60%-a fenntartható gyakorlatokat alkalmaz majd, ami azt jelzi, hogy az ágazat jelentős szerepet kíván játszani a bolygó jólétének megőrzésében.
De milyen további innovációk mozgatják előre ezt a virágzó iparágat? A Welding Alloys, a hegesztési üzletág keményfelületezésének vezető szakértője, feltárja azokat az izgalmas technológiai trendeket, amelyek fokozatosan formálják az új gyártási környezetet.
Additív gyártás (3D nyomtatás)
Az additív gyártás, más néven 3D nyomtatás, az ágazat egyik legnépszerűbb újítása.
Mario Cordero, a Welding Alloys innovációs igazgatója így nyilatkozott:
„A 3D nyomtatás egyre inkább bevett megoldássá válik a termelési folyamatok gyorsítására kedvezőbb és megfizethetőbb költségekkel.
„Ennek a technológiának a szépsége abban rejlik, hogy lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy rétegről rétegre hozzanak létre tárgyakat számítógéppel támogatott tervezés (CAD) segítségével. Ezzel az innovatív eszközzel a gyártók összetett formaterveket állíthatnak össze, amelyeket másképp nehéz és költséges lenne előállítani manuális, hagyományos módszerekkel.
„Ezen túlmenően a 3D nyomtatás az egyedi igények kielégítésére is lehetőséget nyújt. Mivel minden gyártott tárgy digitális terv alapján készül, minden termék könnyen módosítható az eszközök újrakonfigurálása nélkül. Ez különösen hasznos az egészségügyi és orvosi szektorban, ahol a sínek, tartók és egészségügyi eszközök a beteg egyedi diagnózisához igazíthatók.
„A 3D nyomtatás sokoldalúsága azonban kiterjeszthető az ipar számos területére, beleértve a repülőgépipart, az autóipart és a fogyasztási cikkeket.”
Robotok és kollaboratív robotok (cobotok)
A robotok és a cobotok egyre gyakrabban fordulnak elő a gyártóiparban Európában és világszerte. Például csak Németországban az autóipari vállalatok 10 000 alkalmazottra vetítve 1500 robotegységet alkalmaznak.
A robotok előnye, hogy számos monoton, fizikailag megerőltető feladatot képesek ellátni, miközben fenntartják a pontosságot, hatékonyságot és a minőséget. Emellett segítenek csökkenteni a hulladékot és az olyan hibákat, amelyek nem megfelelő minőségű termékek miatt jelentkeznek.
Manapság az ipari robotokat fejlett szenzorokkal és mesterséges intelligenciával szerelik fel, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy időben felismerjék a lehetséges problémákat, és késedelem nélkül végrehajtsák az előre programozott mozdulatokat.
A cobotok, vagyis a kollaboratív robotok, olyan gépek, amelyeket az emberekkel közös munkatérben való munkavégzésre terveztek. Céljuk, hogy biztosítsák a munkavállalók biztonságát és enyhítsék a munkaterheiket. Például veszélyes környezetekben gyakran a cobotok végzik a kockázatos feladatokat, így elkerülhetők a súlyos és elkerülhető sérülések.
Ipari Dolgok Internete (IIoT)
Az Ipari Dolgok Internete (Industrial Internet of Things, IIoT) egy innovatív, adatvezérelt megközelítés, amely lehetővé teszi a gyártó vállalatok számára a termelési adatok gyűjtését, nyomon követését és elemzését.
A valós idejű adatok birtokában a vállalatok megalapozottabb döntéseket hozhatnak, és gyorsan javíthatják működésüket. Az IIoT igazán különleges tulajdonsága, hogy összekapcsolja a gyártási folyamatban használt gépeket, eszközöket és berendezéseket. Az adatok megosztásával és kommunikációval minden gép az adott információk szerint reagál, ami hatékonyabb működést, költségmegtakarítást és jobb minőségű termékeket eredményez.
Az IIoT széles körben alkalmazható az iparágban, különösen a gyógyszeriparban, vegyiparban, elektronikai és élelmiszer- és italgyártó vállalkozások körében.
Kiterjesztett valóság (AR)
Egy másik modern technológia, amely lassan a következő szintre emeli a gyártóipart, a kiterjesztett valóság (Augmented Reality, AR). Az AR már most is kiemelkedő szerepet játszik a játékiparban és az oktatásban, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy virtuális elemekkel lépjenek interakcióba, növelve a fogyasztói elköteleződést. 2030-ra az AR játékipar piaca várhatóan több mint 22 milliárd fontot ér majd el.
A jó hír az, hogy az AR tulajdonságai a gyártóiparban is hasznosíthatók, például az új és meglévő alkalmazottak képzésének és fejlesztésének optimalizálására.
Az AR biztonságos, magával ragadó platformot kínál, ahol a dolgozók új készségeket sajátíthatnak el és gyakorolhatnak anélkül, hogy költséges vagy veszélyes hibákat követnének el. Így például a repülőgépipari mérnökök magabiztosan és nyugodt körülmények között tanulhatják meg az összetett és kifinomult gépek javítását.
Ahogy az európai gyártóipar tovább fejlődik, egyre több vállalkozás fedezi fel az új, innovatív trendeket működésük támogatására és hatékonyságuk, minőségük és profitjuk növelésére. A 3D nyomtatástól és a robotikától a kiterjesztett valóságig és az IIoT-ig számos technológiai eszköz segíti a gyártóipar jobbá válását.