Az Európai Unió rövidesen minden országában életbe lépteti az ipari káros anyag kibocsátását korlátozó irányelvet. Így a magyar erőműveknek is nagymértékű csökkentésre kell számítani.

erőmű káros anyag kibocsájtás

A nitrogén-oxid, kén-dioxid és szálló por kibocsátásának csökkentését korlátozó rendelet 2016. január 1-től lép életbe. A drasztikus változásokat követelő elvárások miatt a hazai erőművek 2020. január 1-éig kapnak haladékot.

A felmérések szerint a hazai fosszilis tüzelésű erőművek jelentős részén fejleszteni kell, hiszen az ország villamos-energia termelésének 30%-ár ezek az erőművek teszik ki. Az erőművek bezárása az energiaimport drasztikus növekedését vonná maga után. A szükséges fejlesztések várhatóan több tízmilliárdba kerülnek és a szükséges fejlesztések kivitelezése akár három évet is igénybe vehet.

Magyarországon számos olyan erőmű található, amely jelen állapotában nem felel meg az új irányelveknek. A legnagyobb csökkentést a szénerőművek esetében kellene elérni, azonban a gáz és biomassza erőművek esetében is jelentős fejlesztésekre kell számítni.

Amellett, hogy a magyar erőműveknek megkell felelnie az új környezetvédelmi normáknak, a legtöbbnek még versenyképességét is növelnie kéne. Ez a kettős feladat jelenleg nagy terhet helyez az energiapiac sok szereplőjére.