Lengyelország tudományos és felsőoktatási minisztere, Jarosław Gowin, aki egyben a három miniszterelnök-helyettes egyike, a közelmúltban Kínában járt, ahol űrkutatási együttműködésről is tárgyalt. A legfontosabb, de nem egyetlen eredmény egy lengyel műszerekkel felszerelt közös műhold, amelyet 2018-ban Kínából indítanának.

A tervet október közepén hozták nyilvánosságra, miután Gowin kínai partnerével, Liu Jentung (Liu Yandong) miniszterelnök-helyettessel megállapodott a részletekben. A lengyel hivatalos szervek által nyilvánosságra hozott adatok szerint Kína 20 millió dollárral száll be a közös projektbe.

moon roverA kínai Yutu holdjáró – fotó: spaceflightinsider.com

Varsóban a közeljövőben döntenek a lengyel finanszírozás mértékéről. Ugyanakkor a távlati tervekben az is szerepel, hogy az együttműködést egy második műhold építésére is kiterjesztik. Mint a Lengyel Űrügynökség (POLSA) stratégiai és nemzetközi együttműködési igazgatója elmondta, az októberi miniszterelnök-helyettesi találkozón további tudományos és technológiai projektek is napirenden voltak.

A Csang’e-4 küldetés részeként valósítják meg az egyik ilyen projektet, amelynek célja a hosszúhullámú égbolt feltérképezése. (A Csang’e-4 keretében két űrszondát állítanak Hold körüli pályára.) Ebben a projektben a Kínai Tudományos Akadémia Nemzeti Űrtudományi Központjának a Lengyel Tudományos Akadémia Űrkutatási Intézete lesz a partnere, utóbbiban fejlesztik a Hold-műholdakra kerülő műszereket.

Nem ez volt az első lépés a kínai-lengyel űregyüttműködés kiszélesítése felé. Júniusban a Lengyel Űrügynökség írt alá együttműködési megállapodást a Kínai Állami Űrügynökséggel, amely többek közt új távközlési módszerek közös kifejlesztéséről szól.

További érdekesség, hogy a lengyel kormány a kínai együttműködés tapasztalatait is szeretné felhasználni egy állami űripari vállalat létrehozásánál, amelynek megalapítását már erőteljesen fontolgatják Varsóban. A vállalat fő célja az lenne, hogy elősegítse a lengyel űrszektorban működő kisebb cégek fejlődését (a POLSA honlapja szerint Lengyelországból már 300 cég regisztrált az ESA elektronikus pályázati rendszerébe, az EMITS-be).