A kormány kiemelten kezeli az okosváros-fejlesztéseket, hogy Magyarország nyertese legyen a globális folyamatoknak – mondta Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára kedden egy budapesti konferencián.

shutterstockIllusztráció – fotó: Shutterstock

Szigeti Ádám, a Napi.hu és a Lounge Communication "Smart City Forum 2018" című okosváros-konferenciáján az állami szerepvállalás a városi infrastruktúra-fejlesztésekben című előadásában elmondta: a világ népességének 80 százaléka városokban fog lakni 2050-re, élhető életteret kell létrehozni számukra. Az okosváros-fejlesztésekben az államnak részt kell vállalnia, ami alapvetően önkormányzati feladatokat érint. A Digitális Jólét Program (DJP) 2.0 határozza meg az okosváros-modellel kapcsolatos feladatokat – tette hozzá.

Szigeti Ádám elmondta, hogy a korábbi e-Magyarország pontok most alakulnak át országszerte Digitális Jólét Pontokká, ahol helyben koordinálják az okos területfejlesztéseket. Az okosváros program nem csak nagyvárosi méretekben valósítható meg, ugyanakkor nincs egységes, mindenhol alkalmazható modell, mindenhol egyedi megoldást kell kidolgozni. Kitért arra, hogy a DJP a Civitas Sapiens műhellyel együttműködésben valósít meg a fejlesztéseket, a mintaprojektek 2019-ben indulhatnak el.

Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes tájékoztatott arról, hogy Budapest Kelet-Közép-Európa legélhetőbb városa, a régióból egyedüliként szerepel nemzetközi rangsorban, amit az Economist Intelligence Unit készített. A Budapest okos város jövőképe alapján élhető, fenntartható város gazdaság és társadalmi szempontból is.

Monszpart Zsolt, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke szerint az okosváros-fejlesztések a lakosság kényelmét szolgálják, az unió kiemelten finanszírozza ezeket. Magyarország nemzetközi összehasonlításban az internethasználatban uniós átlag feletti eredményt ért el, ugyanakkor a vállalatok és az állami szféra digitalizáltságában lemaradásban van. A legtöbb teendő a digitális közszolgáltatások, és az egészségügy digitalizálása terén van – mondta.

Az okos város területen megvalósult exportképes hazai fejlesztések között kiemelte a Fővárosi Vízművek okosmegoldásait, vagy a szenzoros led lámpasort a Boráros tér-Lechner Ödön fasoron, ami Európában egyedülállónak számít, biztonsági kamerákkal, érzékelőkkel felszereltek, és wifi-szolgáltatást nyújtanak.