Megtalálták a bizonyítékot az Einstein által megjósolt jelenségre, amely a téridő hullámszerűen terjedő görbületét írja le.

gravitációs hullámok

Kép: MoocSummers, CC BY-SA 4.0

A száz éve felállított elméletet végül egy nemzetközi csapatnak sikerült bizonyítania. Az egy évtizede megkezdett kutatás végül óriási jelentőségű eredménnyel zárult. Az eredmények új csillagászati kutatásokat tesz lehetővé, képesek megfigyelhetővé tenni eddig megfigyelhetetlen jelenségek.

Az elmélet szerint a gyorsuló testek képesek gravitációs hullámokat kelteni kelteni. Azonban óriási tömegű égitestek kellenek ahhoz, hogy ezek kétséget kizáróan észlelhető legyen. A bizonyítás nehézségét az okozta, hogy nagyon apró változásokat kell lemérni a téridőben.

A tudósoknak végül két feketelyuk összeolvadása révén sikerült közvetlen bizonyítékot szerezni a jelenségre. A bizonyításhoz a LIGO nevezetű tudományos műszert használták. A LIGO két négy kilométeres lézerdetektorból áll. A földet elérő gravitációs hullámok megváltoztatják a lézer útjának idejét a négy kilométeres távon, melyet a szerkezet képes érzékelni.

A LIGO által szolgáltatott adatok kiértékelését egy nemzetközi csapa végezte. Arra jutottak, hogy a mért adatok cáfolhatatlanul bizonyítják a gravitációs hullámok létezését.