Az ELTE Fizikai Intézet kutatóinak elméletét a gyakorlatban sikerült bebizonyítania a berlini Helmholtz Centrum fizikusainak. Az eredményeik a szakmai Nature Communications folyóiratban kerültek publikálásra.

grafén rács

A magyar kutatócsoport tagjai: Rakyta Péter, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék posztdoktora, Kormányos Andor, University of Konstanz posztdoktora és Cserti József, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi tanára, a posztdoktorok korábbi témavezetője.

A csapat elméleti keretek között már 2011-ben tanulmányozta grafénben az elektronok spin-polarizációját. A spin-polarizáció a részecskék belső forgásának megváltozását eredményezi egy vonal mentén. Ez a jelenség mágnesességgel és vezetőképesség megváltozásával is járhat. A kutatás során hipotézisüket számításokkal sikerült igazolni de gyakorlati bizonyításra nem került sor.

spin_hedgehog_15Kép: ELTE - A képen látható kicsúcsosodó spin struktúra akkor figyelhető meg, ha a két grafén rács közti szimmetria sérült.

A magyar kutatók elméleti számításait sikerült alátámasztania a német fizikusoknak, gyakorlati kísérleteik során bebizonyították az elmélet helytállót. A grafénben kialakult spin pályák jelentősen gyengék, de kimutathatók. A kutatóknak ezen felül sikerült egy módszert is kidolgoznia a spin pályák felerősítésére, mégpedig úgy, hogy arany atomokat juttattak a grafén réteg alá.

Ezzel az áttöréssel megkezdődhet a grafén információtechnológiai alkalmazása, amely nagy előrelépést jelenthet a területen.